Kariyer.net Platformunu Etkin Kullanmanın Püf Noktalar

10 Ocak Pazartesi günü Kariyer.net Kariyer Danışmanı Tuba Karadağ İyiokur ile “Kariyer Yolculuğu” etkinliğimizi Zoom platform üzerinden gerçekleştirdik. Canlı yayında, iş arayanlarla işverenleri internet ortamında ve yeni nesil teknolojilerle bir araya getiren Kariyer.net platformunu etkin kullanmanın öneminden bahsedildi. Kariyer.net’i etkin kullanarak özgeçmişlerin görüntülenme oranlarının artması, iş başvurularının daha fazla görülebilir olması ve geri dönüş sağlanması gibi konular üzerinde duruldu. Tuba Karadağ İyiokur ile Kariyer.net platformu 3 aşamada ele alınarak bunun üzerinden inceleme yapıldı.

1.) Özgeçmişte nelere dikkat edilmelidir?
2.) Başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir?
3.) İşverenlerin ekranlarından başvurular nasıl gözüküyor, filtrelemeler nasıl gerçeklesiyor?

 

Özgeçmişin doluluğu ve gücü tartışmasız çok önemlidir. Çünkü özgeşmişlere; özet bilgiler, iş ve staj deneyimleri, eğitim bilgileri, yetenekler eklenerek şirketlerin key word aramalarinda eşleşmeler olmakta ve karşı taraf sizin hakkınızda o kadar fazla bilgi sahibi olmaktadır. Firmalar filtreleme yaparak aday aradığından iş deneyimlerinin detaylı anlatılması ve farklı anahtar kelimelere yer verilmesi, firmalara kattığın başarıların eklenmesi görünürlüğün arttırılması açısından önemlidir.Sadece görev başlığı için yazılması yerine o deneyimin altına iş tanımının,sorumlulukların, neler kazanıldığının ve kazandırıldığının yazılması daha etkili olmaktadır.Özgeçmiş güncelleme butonu ile şirketlere iş arayışının aktif ve özgeçmişin güncel olduğu bildirilebilir.Özet bilgi kısmı çoğu CV’ de vardır.

 

Bu kısma; gelecek planlar, hedefler, öne çıkan başarılar ve güçlü yanlar eklenebilmektedir. Yetenekler kısmı çoğu kişi tarafından yazılmasa da teknik ve kişisel becerilerin eklenmesi fark yaratmak açısından önemlidir.Bildirimler kısmını aktif etmenin önemi ise özgeçmiş görüntülendiğinde canlı yayınlarda ve duyurularda, iş ilanlarında anında haberdar olabilmektir. Özgeçmiş görünürlük ayarları herkese açık olursa özgeçmiş Google aramalarında da görünür olur. İlan önerileri kısmı özgeçmişteki bilgilere uyan, incelenen ve başvurulan ilanlara benzer ilanlari gösterir. Şirketleri takip ederek iş ilanı yayınladıklarında anında haber sahibi olunabilir. İlana özel ön yazı eklemek kişiyi bir adım ileri götürür. Çok fazla detaya girilmeden işe neden uygun olunduğu, ilgili ilanda aranan kriterlerden kendimizde olanları öne çıkarttığımız bir kısım ve aranan nitelikler dışında güçlü yönler belirtilerek ön yazıda dikkat çekilir.İş verenlerin başvuruları görüntülemesi; başvuru tarihine, uygunluk seviyesine ve özgeçmis güncelleme tarihine göre yapılmaktadır. İlanda aranan kriterler ve özgeçmişte yer alan metinler, keywordler eşleştirilerek bir sıralama yapılmaktadır. Bu aşamada özgeçmiş doluluk oranı önemlidir.Böylece iş ilanlarından daha fazla geri dönüş ve Kariyer.net’i etkin kullanım için;

• Özgeçmişler sık sık güncellenmeli
• Özgeçmiş gücü arttırılmalı
• Özet bilgi ve başvuruya özel ön yazı hazırlanmalı
• Yetenekler girilmeli,
• Özgeçmişe uygun ilanlara başvurulmalı,
• Hedefler doğrultusunda şirketler takip edilmeli,
• Bildirimler açılmalı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir